Еко-школа вртић „1001 радост“

Актуелна прича о реновирању нашег вртића школске 2012/13. године, подстакла нас је да заједно са децом размишљамо какав бисмо вртић желели. Дечија интересовања послужила су нам као иницијална каписла да кренемо у реализацију пројекта и остваримо нашу визију, визију „еко вртића“.
Циљ нам је да развијамо еколошку свест и важност животне средине код деце предшколског узраста, као и да им омогућимо да кроз практичне примере науче да воле, поштују и чувају природу.

Трајање и осврт на процес кроз који се прошло – активности, радионице, игре, довело је до сaдашњег умрежавања свих преосталих радних јединица наше предшолске установе у циљу развијања Еко-школа. Такође, важно је напоменути да сам процес траје 12 година и као такав и даље имлементирати у будућности.
Кроз активне методе рада (истраживање, праћење, посматрање, вербална дискусија, демонстрација уочавања опажања, комбиновања) дошло се до пуног изражаја, испољавања како индивидуалних, тако и групних потреба деце.
Такође, треба напоменути и смену генерација у просеку на годишњем нивоу, око 120 нових породица које се сукцесивно укључују у Еко-школу. Осим тога, оно што је кључно јесте да смо ми први вртић у Србији, тј. носиоци зелене заставе еко-школе, као и реализатори посебног програма признатог од М.П. и Т.Р. за предшколски узраст (3-7 год.).
Оваквим радом који изискује велико и професионално ангажовање васпитача, међусобну размену искустава у тиму, аутентичности, показао се у раду као добар пример у пракси за један дужи период. Као крајњи продукт, вођен дечијим интересовањима, јесте едукативна „Еко патрола“, коју сачињавају деца нашег вртића (посета и обука деце других вртића). Даљи очекивани ток би био (све узрасне групе вртића) подељен на области: вода, ваздух, земља, сунце. Ове области би се реализовале периодично (тромесечно). Наравно, све то кроз интеракцију целокупног особља вртића, других радних јединица, као и културних и јавних институција.
Закључак о томе шта се постигло (резултати, добити за дете) и шта се планира даље: током реализације теме, сва деца су била активни учесници према својим жељама и интересовањима. Реализацијом прве фазе овог пројекта, деца су стекла нове појмове о свету екологије, показала значајну мотивацију да учествују у активностима, као и велико интересовање за даље едуковање у области екологије.

Добити за децу и родитеље

 Да уочавају промене,
 Да критички размишљају и бирају,
 Да уочавају и решавају проблеме,
 Да буду брижни и одговорни према другима, природи и локалној средини,
 Да активно уче и стално стичу путем игре нова знања о свету који их окружује – „дете учи оно што игра“

Ако узмемо у обзир да породица има највећи утицај на децу и да су они најважнији васпитачи, омогућили смо им да учествују током имплементације читавог пројекта, што деци још више значи да заједно са њима уживају у екологији, као и да дружење родитеља међусобно кроз радионице, слободне активности, излете, посете друштвеним институцијама доведе до сјајних резулатата и завршених задатака (родитељ – помоћни васпитач).
Добром комуникацијом васпитач – родитељ, остварили смо реализацију свих асктивности на најбољи могући начин, а веома успешно и реализовали постављене задатке.

РЈ „1001 РАДОСТ“
Координатори Еко-школе:
Верица Момчиловић
Анђелка Милошевић

Презентација пројекта


Зелена рука даље се шири у нашем вртићу да оживи!
Вртић „Чика Јова Змај 1“

Од јуна 2024. године проширили смо нашу школицу на још неколико вртића, од којих је један и вртић „Чика Јова Змај 1“. Они су своје активности започели под слоганом „Зелена рука даље се шири у нашем вртићу да оживи!

Непосредно пред почетак активности у посету нам је дошла координаторка пројекта Верица Момчиловић, која нам је дала смернице како треба приступити раду, упознати децу са екологијом на њима прихватљив начин. Након тога одржан је састанак на нивоу радне јединице „Чика Јова Змај 1“, на којем је донета одлука да ће се све активности реализовати квартално.

Најпре смо кренули од оплемењивања средине у којој боравимо, па смо у дворишту вртића направили нашу башту.


Рођендан Еко-школе 4. 6. 2024. Опленац

Дванаесту годину имплементирања Еко-школе, прослављамо и обележавамо под слоганом „Природа нас зове, да остваримо своје снове“ кроз организовани излет деце вртића „1001 радост“ на Опленцу.
Кроз различите активности у природи (спортске, природњачке, музичке) подсетили смо се колико је важна природа за наш развој (очисти, чувај, засади, играј се, истражуј…) и за планету уопште.


ДАН ДЕТЕТА

Првог јуна 2024. обележили смо дан детета, кроз заједничке активности васпитача и родитеља са циљем уређења простора за игру деце у дворишту.
Заједно смо креирали бетонске делове дворишта (полигони, препреке..), уређивали зелене површине и поправљали постојећи мобилијар.


Национална радионица у оквиру пројекта „Климатски пакет“

У просторима М.Дерета, 24.05.2024. одржане су организоване радионице у оквиру Миксер фестивала за васпитно особље (васпитачи, наставници, професори, едукатори) које користи „Климатски пакет“, кроз образовни материјал у раду са децом.
На овом скупу представљени су најзанимљивији примери и садржаји из праксе, који се могу користити у раду са децом од најранијег узраста па до средњих школа, а односе се на подизање свести и знања о климатским променама, као и њиховим последицама на живи свет на планети.
На радионици присуствовао васпитач вртића „1001 радост“ и координатор Еко-школе Анђелка Милошевић.


Глобални дечији Дизајнатон
мај, 2024.

Први део овогодишњег програма „Глобални дечији Дизајнатон“ одржан је 18.5.2024. на тему „Како да унапредимо просторе за игру помоћу циркуларног дизајна“.
Учествовала су деца из ОШ „Уједињене нације“ Церак, ОШ „Карађорђе“, крагујевачка гимназија, ПУ Чукарица и ПУ „Чика Јова Змај“ Вождовац – вртић „1001 радост“ (деца припремних група са васпитачима).
Глобални дечији Дизајнатон се ове године одржава на глобалном нивоу у 45 земаља и у њему учествује више од 3000 деце и едукатора.
Designathon Works@ је мејкер едукативни програм који подржава Холандија. Овај програм подстиче развој вештина 21.века са циљем креирања иновативних еколошких решења, као и квалитетнијег укључивања деце у решавању изазова које се тичу њихове будућности.


Дан дечије игре

Арборетум Шумарског факултета је угостио 25.маја 2024. децу различитог узраста из Београда поводом организовања различитих радионица у природи. „Дан дечије игре у природи“ организује иницијатива за укључивање деце у промишљање града по њиховој мери у складу са природом, предвођени удружењима “Kid Hub” и „Еконаут“.
Одржано је мноштво радионица које су реализовали едукатори из различитих области васпитања и образовања. На радионицама учествовала деца старијих васпитнох група вртића „1001 радост“ – ПУ „Чика Јова Змај“ са васпитачем Верицом Момчиловић.


„Шума пева“

Волонтерска организација „Шума пева“ почетком марта, посећује наш вртић и поклања 12 стабала јапанског храста, које заједно са децом садимо.
Циљ ове организације је да се заједно са децом кроз садњу повећа свест о важности климатских промена.


Округли сто „Храна и здравље“
Амбасадори одрживог развоја

Одржавање Округлог стола „Храна и здравље“ (4.12.2023.) има за циљ да подстакне дискусију заинтересованих страна о „демократизацији хране“, у смислу да ће сви релевантни учесници на Округлом столу, имати прилику да представе својее интересе и виђења са стране своје експертизе и разменом мишљења са другим учесницима, што ће довести до закључка и препорука одржаног скупа, у вези производње, прераде, дистрибуције и потрошње хране.
Кроз вођену дискусију и сесију „Шта нам једу деца“ , учесницима скупа обратио се и дијететичар наше установе, Павле Василић. У свом излагању, изнео је сам значај здраве исхране код деце предшколског узраста.
Сесија 3, под слоганом „Храна и здравље“ имала је за циљ размену искустава о већој заступљености здраве исхране у васпитно – образовним установама. Тим поводом, презентацијом се представио васпитач вртића „1001 радост“ и координатор Еко-школе, Анђелка Милошевић, која је представила практичне примере из вртића са децом млађег и средњег узраста.


Састанак координатора Еко-школа – Врдник 22.09.2023.

На овом састанку представљени су пројекти који нас очекују 2023-2025. године. Такође, гост координатор и научник, из Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ из Београда, представио нам је свој пројекат грађанске науке „Опасуљи се“, кроз који ће се укључити наше Еко школе.
По завршетку самог састанка, угостили су нас домаћини ДУ „Дечија радост“ из Ирига и сеоцета где смо имали прилике да видимо простор на отвореном који је конструисан од природних материјала намењен деци предшколског и школског узраста као веома инспиративно окружење за учење.
Рад Еко-школе вртића „1001 радост“ и ПУ „Чика Јова Змај“, представили су координатори Еко школе, васпитачи Верица Момчиловић и Анђелка Милошевић.